Wesele w Filmie


1. WESELE (1973)

Akcja filmu zaczyna się od wyjazdu orszaku weselnego sprzed kościoła Mariackiego. Następnie, mijając okoliczne wsie, kawalkada dociera do domu Gospodarza. Rozpoczyna się wesele Pana Młodego, który jest inteligentem, z Panną Młodą, pochodzącą z chłopskiej rodziny. Goście również wywodzą się z obu stanów. Zabawa szybko się rozkręca. Nocą pod dach Gospodarza przybywa Rachela, młoda Żydówka o wrażliwej, "poetycznej" duszy. To ona, ulegając weselnej euforii, "zaprasza" na zabawę Chochoła, stojącego za oknem. W wesoły gwar weselnej biesiady niepostrzeżenie wsącza się aura niesamowitości.

produkcja: Polska
gatunek: Dramat 
reżyseria: Andrzej Wajda
scenariusz: Andrzej Kijowski
zdjęcia: Witold Sobociński
muzyka: Stanisław Radwan
na podstawie: dramatu Stanisława Wyspiańskiego
od lat: 12
czas trwania: 102 


2. WESELE (2004)

Wesele to opowieść o miłości i o pieniądzach. A właściwie o miłości do pieniędzy.

Film jest bezkompromisową i inteligentną komedią z pewną dawką grozy, całą masą zabawnych dialogów, aluzjami, cytatami, skojarzeniami i całą gamą bezlitosnej obserwacji obyczajowej.

produkcja: Polska
gatunek: Dramat, Komedia 
reżyseria: Wojciech Smarzowski
scenariusz: Wojciech Smarzowski
zdjęcia: Andrzej Szulkowski
muzyka: Tymon Tymański
czas trwania: 109 

3. OD WESELA DO WESELA

Jest rok 1985. Robbie Hart jest wybijającym się muzykiem, który marzy o karierze autora piosenek. Póki co jednak zarabia na życie jako "weselny grajek", ni to konferansjer, ni to muzyk i komik estradowy, którego zadaniem jest rozbawienie uczestników weselnej biesiady. Podczas przerwy w występach na jednym z wesel Robbie poznaje piękną kelnerkę Julię Sullivan, z którą wydaje się łączyć go instynktowne zrozumienie. Okazuje się przy tym, że oboje mają wkrótce wstąpić z związek małżeński, a jakby tego było mało on ma wystąpić na jej weselu, ona podawać do stołu na jego.

produkcja: USA
gatunek: Komedia, Romans 
reżyseria: Frank Coraci
scenariusz: Tim Suhrstedt
zdjęcia: Tim Suhrstedt
muzyka: Teddy Castellucci
od lat: 15
czas trwania: 96
dyst.: Imperial 

4. WESELA I POGRZEBY

Sara jest pisarką, autorką książki o swym niedawno zmarłym synu, która stała się bestsellerem. Po rozwodzie ze sławnym i bogatym architektem sukces pisarski daje jej finansową niezależność. Może sobie pozwolić na to, by dalej mieszkać w eleganckiej, modernistycznej willi zaprojektowanej przez byłego męża dla całej rodziny. W tej willi jej syn stracił życie. Sara mieszka sama i z lęku przed samotnością wynajmuje suterenę. Zamieszkuje w niej serbski muzyk i uciekinier - Bogdan - czarujący i nieprzewidywalny.

produkcja: Norwegia
gatunek: Dramat 
reżyseria: Unni Straume
scenariusz: Unni Straume
zdjęcia: Harald Gunnar Paalgard
muzyka: Goran Bregovic
od lat: 15
czas trwania: 97 

5. CZTERY WESELA I POGRZEB

Jedna z najpopularniejszych angielskich komedii ostatnich lat. Opowieść o mężczyźnie, któremu nie udaje się zbyt długo przetrwać w jednym związku z kobietą. Pewnego dnia na weselu swojego przyjaciela spotyka piękną Amerykankę, z którą spędza upojną noc. Następnego dnia jednak odrzuca jej propozycję małżeństwa i para się rozstaje. Z czasem bohater zaczyna zdawać sobie sprawę, iż zakochał się w Amerykance, ale kiedy nadarza się okazja do wyrażenia swoich uczuć mężczyzna dowiaduje się, że jego ukochana ma wyjść niebawem za mąż.

produkcja: Wielka Brytania
gatunek: Komedia, Komedia rom., Romans 
reżyseria: Mike Newell
scenariusz: Richard Curtis
zdjęcia: Michael Coulter 
muzyka: Richard Rodney Bennett
od lat: 12
czas trwania: 117 

6. POLSKI ŚLUB

Dzieje licznej polskiej rodziny w Ameryce. Jadzia Pzoniak (Lena Olin) jest głową domu, żoną Bolka (Byrne) i matką pięciorga dzieci. Za mąż wyszła będąc w zaawansowanej ciąży. Ma długoletni romans z Romanem. Jej córka Halina (Danes), nazywana przez wszystkich Halą, ma romans z Russellem, policjantem z sąsiedztwa. Zachodzi w ciążę. Rodzina Hali chce zmusić Russella do małżeństwa z córką.

produkcja: USA
gatunek: Dramat, Komedia obycz. 
reżyseria: Theresa Connelly
scenariusz: Theresa Connelly
zdjęcia: Guy Defaux
muzyka: Luis Enríquez Bacalov
czas trwania: 105 

7. ŚLUB MIMO WOLI

Zaza ma problem. Ma już prawie 32 lata, jest przystojny, ma dobrą pracę - i jest sam. Jego rodzice, bardzo przywiązani do tradycji Gruzini, chcą, by ich syn wreszcie się ożenił. 
I - wedle tradycji - powinna to być dziewica, możliwie urodziwa i bogata, pochodząca z dobrego domu. Rodzice postanawiają pomóc synowi w poszukiwaniach kandydatki na żonę.

produkcja: Francja, Izrael
gatunek: Komedia, Obyczajowy, Romans 
reżyseria: Dover Koshashvili
scenariusz: Dover Koshashvili
zdjęcia: Daniel Schneor
muzyka: Iosif Bardanashvili
czas trwania: 98 

8. WESELE GRABARZA

Właściciel zakładu pogrzebowego Mario Bellini postanowił znaleźć sobie żonę. Niestety okazało się to nie łatwe. Szczególnie, że w okolicy rozgorzała wojna mafii i Mario ma pełne ręce roboty. Jednak zupełnie niespodziewanie wśród bitewnego zgiełku pojawia się na horyzoncie ta jedyna - Maria. Jest piękna inteligentna, wyrozumiała i ... jest żoną mafijnego bossa.

produkcja: USA
gatunek: Komedia 
reżyseria: John Bradshaw
scenariusz: John Bradshaw
zdjęcia: Edgar Egger
muzyka: Varouje
czas trwania: 89 

9. WESELE BETSY

Drobnomieszczańskie przekonanie o konieczności wyprawienia córce wystawnego wesela, pcha nowojorskiego przedsiębiorcę w ręce mafii...

produkcja: USA
gatunek: Komedia 
reżyseria: Alan Alda
scenariusz: Alan Alda
zdjęcia: Kelvin Pike
muzyka: Bruce Broughton,
od lat: 15
czas trwania: 95 

10. MONSUNOWE WESELE

W Delhi, w rodzinie bogatego biznesmena trwają przygotowania do ślubu tradycyjnie zaaranżowanego przez rodzinę. Panna młoda, piękna Aditi, producentka telewizyjna, ma romans z prezenterem talk show. Pana młodego, Hemanta, nigdy wcześniej nie spotkała. Przyjeżdża on na swój ślub z Huston, gdzie odnosi sukcesy jako inżynier. Członkowie rodziny zjeżdżają na uroczystość z całego świata.

produkcja: Francja, Indie, Niemcy, USA, Włochy
gatunek: Dramat, Obyczajowy, Romans 
reżyseria: Mira Nair
scenariusz: Sabrina Dhawan
zdjęcia: Declan Quinn
muzyka: Mychael Danna
od lat: 12
czas trwania: 114
dyst.: Gutek Film 

11. MOJE WIELKIE GRECKIE WESELE

Urodzona w USA, w zwariowanej greckiej rodzinie, Toula Portokalos osiąga wiek, w którym kobieta powinna pomyśleć o małżeństwie: "Najlepiej z miłym GRECKIM CH?OPCEM" - jak twierdzi ojciec. Jednak ona chce od życia czegoś więcej...
Idzie do collegeu, prowadzi firmę ciotki oraz poznaje Millera - mężczyznę swoich marzeń, zakochanego w niej po uszy, ale Nie-Greka!!! I tak rozpoczyna się szalona miłość, która owocuje "skromnym ślubem"... czyli wielkim, hucznym, nieokiełznanym GRECKIM (co najważniejsze) weselem, z najdłuższą na świecie limuzyną, lodowymi rzeźbami, stadem druhen w landrynkowych sukniach, niebotycznym tortem i strumieniami szampana.
Jedna z najzabawniejszych i najradośniejszych komedii od czasów, gdy Grecy wymyślili komedię.

produkcja: Kanada, USA
gatunek: Komedia rom. 
reżyseria: Joel Zwick
scenariusz: Nia Vardalos
zdjęcia: Jeff Jur
muzyka: Chris Wilson
od lat: 12
czas trwania: 91
dyst.: Monolith 

12. MOJE WIELKIE KANADYSJKIE WESELE

Florence i Nicolas żyją sobie szczęśliwie i spokojnie aż do chwili, kiedy dostają szczególny prezent od losu. Organizatorzy pewnego konkursu finansują zwycięzcom wystawne wesele w okolicach wodospadu Niagara. Nasi bohaterowie trochę przypadkowo zostają szczęśliwymi wybrańcami i pod wpływem nagłego impulsu postanawiają wziąć ślub... Jednak już na miejscu, kiedy licznie zgromadzeni przedstawiciele obu rodzin zaczynają intensywnie przekonywać młoda parę, jak wiele zalet ma stan małżeński, sprawy nie wydają się już tak oczywiste... Niespodziewanie na światło dzienne wychodzą dość szokujące sekrety... Ojciec od 10 lat ma romans... za wiedzą i zgodą swojej żony. Brat Florence sypia z jej najlepszą przyjaciółką, a najlepszy kumpel Nicolasa jest uzależniony od seksu... Czy w związku z tymi rewelacjami w ogóle dojdzie do ślubu?

produkcja: Kanada
gatunek: Komedia rom. 
reżyseria: Émile Gaudreault
scenariusz: Émile Gaudreault, Marc Brunet
zdjęcia: Daniel Jobin
muzyka: FM Le Sieur
czas trwania: 92 

13. AMERICAN PIE: WESELE

Jim (Jason Biggs) oświadcza się Michelle (Alyson Hannigan) w restauracji, a ona przyjmuje oświadczyny. Zaczynają się gorączkowe przygotowania do ślubu. Michelle chcę, aby jej ślub był doskonały. Jim stara się zrobić jak najlepsze wrażenie na swoich przyszłych teściach, Haroldzie (Fred Willard) i Mary (Deborah Rush), jednak będzie się musiał sporo napracować, bo pierwsze spotkanie nie zaliczy do udanych. Wkrótce pojawia się Cadence (January Jones), siostra Michelle, w której zakochują się Stifler (Seann William Scott) i Finch (Eddie Kaye Thomas). Stifler rywalizując z Finchem zaczyna udawać gentelmana. A czasu do ślubu pozostaje coraz mniej...

produkcja: Niemcy , USA
gatunek: Komedia, Romans 
reżyseria: Jesse Dylan
scenariusz: Adam Herz
zdjęcia: Lloyd Ahern
muzyka: David A. Stewart,
czas trwania: 96 


14. S?ONECZNY PATROL

Okazuje się, że Mitch Buchannon (David Hasselhoff) przeżył eksplozję, która kończyła ostatni odcinek serialu. Obecnie ma nową narzeczoną Allison. Dziewczyna do złudzenia przypomina jego ukochaną z serialu policjantkę Stephanie Holden (gra ją ta sama aktorka Alexandra Paul). Oboje zamierzają wziąć ślub na Hawajach, ale dla śmiertelnego wroga Mitcha, Masona Sato (Cary-Hiroyuki Tagawa), będzie to znakomita okazja, by zemścić się na swoim przeciwniku. Na szczęście Mitch może liczyć na pomoc przyjaciół z patrolu, w tym swojej byłej żony Neely Capshaw (Gena Lee Nolin) i Casey Jean Parker (Pamela Anderson), która obecnie prowadzi nocny klub.

produkcja: USA
gatunek: Dramat, Przygodowy, Akcja 
reżyseria: Douglas Schwartz
scenariusz: Douglas Schwartz, Michael Berk,
od lat: 12
czas trwania: 100 

opracowanie filmów: www.filmweb.pl