Świadkowie

Świadek i Świadkowa to bardzo ważne osoby na weselu. To oni odpowiedzialni są za Młodą Parę, zajmują się organizacją konkursów, czuwają nad bezpieczeństwem gości.  To świadek powinien kontrolować ilość alkoholu, który będzie znajdował się na stołach, a świadkowa musi pomagać Pani Młodej, by jej biała suknia wyglądała pięknie i wyjątkowo przez całą noc.

Formalności kościelne

Przed ślubem świadkowie muszą zgłosić się do kancelarii kościoła, w którym odbędzie się ślub Państwa Młodych. Muszą zabrać ze sobą dowody osobiste. Zaświadczenie o przystąpieniu do spowiedzi, nie jest wymagane, jednak podczas uroczystości ślubnej wypada żeby świadkowie przyjęli komunię świętą...

Ślub – kolejność zdarzeń

Świadek podjeżdża po Pana Młodego, następnie jadą po świadkową, a na koniec do domu Pani Młodej. Świadkowie uczestniczą w błogosławieństwie, które odbywać się będzie w domu Pani Młodej. Świadek powinien mieć przygotowany kosz z "fantami" czyli słodycze dla dzieci, które mogą zrobić bramę i wódkę, dla nieco starszych "dzieci"... Świadkowie jako pierwsi składają Młodym życzenia, po czym ustawiają się za nimi i odbierają: świadek – prezenty lub koperty, świadkowa – kwiaty.

Na weselu

Świadek czuwa nad ilością alkoholu, który będzie znajdował się na stołach, dba o wygodę Młodych, gości weselnych, utrzymuje porządek na sali. Świadkowie muszą współpracować z zespołem - DJ, tzn. przekazywać życzenia, sugestie Młodych odnośnie muzyki, organizować potrzebne rekwizyty do konkursów przeprowadzanych przez wodzireja lub zespół.