Decyzja dwojga ludzi, że chcą dalej iść razem przez życie stanowi okazję do świętowania i radości. Na ogół zaproszenie na ślub czy wesele powoduje, że rodzi się problem. Tym problemem są prezenty ślubne.

Zwyczaj obdarowywania Młodej Pary jest bardzo stary i ma wielowiekową tradycję. Kiedyś panna na wydaniu dostawała od rodziców posag i to  był jej wkład wspólne, małżeńskie życie. Natomiast oblubieniec zapewniał wybrance dom i utrzymanie. Bliższa i dalsza rodzina w podziękowaniu za uczestnictwo w ceremonii zaślubin obdarowywała młodą parę prezentami, ofiarowując im potrzebne przedmioty do wspólnego domu. Prezenty ślubne są pozostałością po tamtych czasach. Z jednej strony mają być wyrazem naszych dobrych życzeń, a z drugiej powinny pomóc młodym w urządzaniu wspólnego gospodarstwa. Prezenty Młodzi lubią dostawać, nawet bardzo jednak problem się robi, gdy Młoda Para dostaje kilka takich samych bądź podobnych rzeczy i powstaje potem pytanie co z nimi zrobić? Gości dużo i każdy chce podarować nowożeńcom coś przydatnego, praktycznego i ich zdaniem ładnego. I tak potem mamy nadmiar żelazek, ekspresów do kawy czy tosterów. Gorzej jest jeszcze, gdy prezent Młodej Parze się nie podoba  i jak potem wytłumaczyć cioci, czemu Nowożeńcy nie  powiesili obrazu, który im podarowała?

Dlatego najlepiej jest  poprosić jako prezent o pieniądze. Dzięki nim sami Młodzi kupią sobie za nie co się im będzie podobało i nikt nie będzie czuł się urażony, że jego prezent okazał się nietrafiony. Wiele par ma jednak spore opory o poproszenie o ,,papierowe prezenty” gdyż się boją, że zostaną źle zrozumiani i że goście poczują się urażeni taką prośbą. I tutaj przychodzą z pomocą nowoczesne zaproszenia ślubne, do których można dołączyć specjalną wkładkę dotyczącą prezentów. Dzięki temu sami nie musimy o nic osobiście prosić, zaś wierszyki są z dozą humoru i raczej nikt nie poczuje się urażony. Oto przykład takiego wierszyka.

Aby ulżyć Wam udrękę
co za paczkę dać w prezencie
Młoda Para podpowiada,
i zarazem pięknie prosi, zamiast
kwiatów i prezentów,
by w kopertę włożyć grosik,
tyle, ile każdy może,
za co z góry
Szczęść Wam Boże!!

Drugim sposobem jest sporządzenie listy, na której Młodzi wypisują to, czego potrzebują, a goście wybierają któryś prezent z listy. Wartości poszczególnych propozycji są zróżnicowane, więc nawet osoby o niższych dochodach mogą wybrać prezent, na który ich stać.

Jeśli sami wybieramy prezent ślubny dla nowożeńców, to może być to komplet pościeli albo ręczników. Nawet jeśli ktoś wpadnie na taki sam pomysł, to nic wielkiego się nie stanie, ponieważ pościeli i ręczników nigdy nie za wiele.