Ślub jest niewątpliwie jedną z takich chwil, które chciałoby się zatrzymać. Istnieją sposoby uwiecznienia wyjątkowych wydarzeń i powracania do nich w przyszłości. Fotografia jest tego przykładem.

Zdjęcia ślubne na tle fototapety w studiu z kolumienką i ścianami w kolorze lila, róż odchodzą do  lamusa. Wybranie fotografa ślubnego, który uwieczni na zdjęciach ten cudowny dzień nie jest łatwym zadaniem. Młode pary poszukują fotografów wykonujących dobre zdjęcia reporterskie oraz potrafiących dobrać czy zasugerować ciekawy plener dla niej. Większość młodych par na długie miesiące przed ślubem rozpoczyna poszukiwania fotografa. Specjaliści   oferujący artystyczne zdjęcia plenerowe, fotografie studyjne czy fotoreportaże z uroczystości ślubnej oraz przyjęcia weselnego patrzą na świat romantycznym okiem i kiedy wydarza się cud chwytają go w objęcia obiektywu, a przez to, zdjęcia te, są niepowtarzalne i wyjątkowe. Usługi profesjonalistów są dość drogie i nie wszystkie pary mogą sobie na nie pozwolić. Dobry fotograf za sesję ślubną (zdjęcia w kościele + sesja w studiu lub w plenerze) potrafi policzyć nawet dwa lub trzy tysiące złotych. To wysoka suma, ale dzięki niej mamy gwarancję otrzymania fotografii wysokiej klasy.  Amatorskie zdjęcia robione w kościele są zbyt ciemne i niewyraźnie  - a czasem nie wychodzą wcale, z uwagi na specyficzne oświetlenie panujące we wnętrzu kościoła. 

Niektórym parom ciężko jest podjąć decyzję czy zdjęcia chcą mieć w studio czy w plenerze. W ostatnim czasie jednak plener robi furorę, zwłaszcza, jeżeli ślub odbywa się latem czy jesienią. Ogrody, plaże, parki – doskonale zastępują studio i stwarzają niemal nieograniczone możliwości. Wiele zależy od pomysłowości młodej pary i fotografa, który robi zdjęcia. Efekty takich sesji na łonie natury często zapierają dech w piersiach. Są  po prostu niesamowite.

Gdy pogoda nie dopisuje, wtedy  studio to dobre rozwiązanie.  Współczesne studia fotograficzne również stwarzają możliwość uzyskania świetnych efektów. Najlepiej oczywiście byłoby połączyć jedno z drugim. Wszystko uzależnione jest od naszych oczekiwań i możliwości finansowych.

Najczęstszym pytaniem nurtujące młode pary to kiedy wybrać się na zdjęcia? Jeszcze przed ślubem czy już po? Pierwszy wariant sprawdza się wówczas, gdy ślub odbywa się późnym popołudniem lub nawet wieczorem. Sesja zdjęciowa w pełni dnia jest wówczas wręcz wskazana, zwłaszcza jeśli odbywa się w plenerze – światło jest niezbędne do uzyskania dobrych efektów. Niektóre pary obawiają się jednak sesji przed ślubem – martwią się, że podczas „szaleństw” przed obiektywem np. się pobrudzą. Z kolei inni są tak zestresowani zbliżającą się uroczystością, że z trudem potrafią zdobyć się na naturalny uśmiech. W takim przypadku sesję lepiej przełożyć na inny dzień (po ślubie). Może być to nawet dzień lub tydzień po uroczystości. Wystarczą odpowiednie ustalenia z fotografem. Zdjęcia wykonywane po weselu są bardziej spontaniczne, pełne uroku. Młode pary mogą wtedy pozwolić sobie na szaleństwa nie obawiając się zniszczenia swoich strojów ślubnych. Mogą pływać w morzu, leżeć na piasku, jeździć konno, czy spacerować po parku bez ograniczenia czasowego. Na zdjęcia wykonywane po weselu nie trzeba się specjalnie przygotowywać, wystarczy założyć strój ślubny, nie potrzebny jest makijaż ani fryzura, dobry fotograf pokaże prawdziwe piękno naturalne a niedoskonałości wyeliminuje. Dzięki temu zdjęcia będą niepowtarzalne i wyjątkowe. Przy wyborze osoby, która odpowiadać będzie za utrwalenie na kliszy jednego z najpiękniejszych dni naszego życia, warto kierować się nie tylko ceną.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji dobrze jest poprzeglądać prace kilku lub kilkunastu fotografów i wybrać tego, którego zdjęcia zrobiły na nas najlepsze wrażenie. Dobrze jest także uważnie przestudiować zawieraną z fotografem umowę i dopytać co dokładnie wliczone jest w cenę. Na umowie wyraźnie powinno być napisane ile zdjęć otrzymamy i na jakich nośnikach zostaną nam przekazane (oprócz tradycyjnego albumu często dołączana jest także płyta CD z elektroniczną wersją fotografii).

Zdjęcia udostępniła firma Foto Wesele, więcej zdjęć na stronie: 
(www.fotowesele.elblag.pl)