Decyzja o zmianie nazwiska to delikatna sprawa – zwłaszcza dla panów, ponieważ właśnie oni traktują tą sprawę bardzo honorowo. Tymczasem kobietom również wcale nie jest łatwo rozstać się ze swoją panieńską godnością.

Decyzja o tym czy Pani Młoda powinna zmienić nazwisko należy wyłącznie do Pani i Pana Młodego. Tylko oni powinni podjąć decyzję, czy żona przejmie nazwisko męża, pozostanie przy nazwisku panieński, wybierze nazwisko dwuczłonowe, a może to Pan Młody powinien zmienić nazwisko…?  W Polsce ta ostatnia propozycja jest mało popularna, często Panowie uważają, że nazwisko to sprawa honoru i że to kobieta powinna je zmienić. W naszym kraju większość małżeństw traktuje zmianę nazwiska bardzo tradycyjnie, czyli to Panie „bez dyskusji” zmieniają nazwisko, swoją decyzje argumentują tym, iż jest to pewna tradycja, która oznacza, że tworzy się rodzinę, że dzieci i tak przejmą nazwisko po ojcu, że nie warto wykłócać się o bzdury, itp.

Są również Panie, które są przeciwniczkami zmiany nazwiska, twierdzą one, że: „szkoda zmieniać nazwisko, bo długo pracowałam na jego renomę”, tak najczęściej wypowiadają się kobiety pracujące: dziennikarki, aktorki. Jednak i tak większość tych pań przyjmuje nazwisko dwuczłonowe – panieńskie i męża.

Panie, które nie potrafią podjąć decyzji, przyjmują taktykę „małych kroczków”, na początku posługują się nazwiskiem podwójnym, a dopiero w późniejszym terminie zmieniają je na nazwisko męża. Dlatego apelujemy do przyszłych mężów o zrozumienie i wsparcie płci pięknej.